Simpson Strong-Tie THM230/47 Truss Hanger
In stock
Product Description
- Square twist nails only.
- Square twist nails and double shear nailing.
Features speed Prongs for ease of installation.
Typical uses include:-
- structural timber framing inc joists and roof trusses
Dimensions
| Reference | Joist Size [mm] | A | B | C | D | F | t | Ø4 | Obround Ø6×4 | Weight | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Width | Height | ||||||||||||
| Min | Max. | Min | Max. | ||||||||||
| THM230/38 | 35 | 38 | 100 | 150 | 38 | 96 | 75 | 42 | 77 | 0.9 | 10 | 6 | 0.127 |
| THM230/44 | 44 | 44 | 100 | 150 | 44 | 93 | 75 | 42 | 77 | 0.9 | 10 | 6 | 0.127 |
| THM230/47 | 47 | 47 | 100 | 150 | 47 | 91.5 | 75 | 42 | 77 | 0.9 | 10 | 6 | 0.127 |
Delivery Policy
Introduction
150mm x 47mm (6″ x 2″ ) Sawn Treated Timber
C24 47×100 (45×95) Kiln Dried Treated Timber
C16 Graded Treated Timber 47mm x 150mm (6″ x 2″)
C16 Graded Treated Timber 47mm x 100mm (4″ x 2″)